Styl LOFT industrialny w dywanach
Wystrój loft. Styl industrialny
Styl industrialny to wybór minimalistycznego i nowoczesnego wnętrza, przywołującego na myśl starą fabrykę, którą ktoś wykorzystał jako miejsce do zamieszkania. Tak, jak w latach pięćdziesiątych zrobili to amerykańcy artyści, zafascynowani otwartymi przestrzeniami, ogromnymi oknami i surowym wystrojem opuszczonych zakładów przemysłowych, w których było miejsce na pracownię, salę wystawienniczą, a także na spotkania z artystyczną bohemą. Czy w takiej przestrzeni jest jeszcze miejsce na dywan?
Dywany przypominający naturalny kamień
Oczywiście, aczkolwiek wszystkie elementy dekoracyjne muszą być bardzo starannie dobrane. Styl industrialny jest bardzo wymagający, a minimalistyczne lampy bez kloszy i dywany przypominające naturalny kamień lub zniszczoną tkaninę, to prawdziwy majstersztyk, który doskonale wpisuje się w tzw. styl loftowy. Nie jest prawdą, że takie mieszkania muszą być całkowicie oczyszczone z ozdób czy tekstyliów. Wręcz przeciwnie, mają być to również miejsca komfortowe, zaaranżowane a nawet luksusowe, ale każdy element wystroju musi mieć swoje miejsce i sens. Tak, aby wszystko składało się na harmonijną i przemyślaną całość.
Wyrafinowana prostota
Wnętrza industrialne są przestrzenne, a granice między poszczególnymi funkcjami użytkowymi (kuchnia, sypialnia, salon) zostały zatarte, aby tych metrów wydawało się być jeszcze więcej. Pomieszczenia utrzymane są w spokojnych i poważnych kolorach, takich jak szarość, biel, beż, grafit albo czerń. Meble najczęściej drewniane w połączeniu z metalowymi elementami i stylizowane na takie, jak z poprzedniej epoki. Minimalistyczna dekoracja z jednej strony odwołuje się do przeszłości, z drugiej do nowoczesności. Stara maszyna do pisania, gramofon, ciężkie lustro, druciana lampa stojąca na cienkiej podstawie lub doniczka na geometrycznym stojaku - takie ozdoby sprawdzą się tu najbardziej.
W tym przypadku duże znaczenie ma także wygląd ścian i podłóg, które pełnią ogromną rolę w aranżacji takiej przestrzeni. Mają wyglądać jak wykonane z surowych materiałów, np. drewna, betonu, kamienia, metalu, cegły. Tych surowców można faktycznie użyć lub wykorzystać płytki, panele, farby lub tkaniny imitujące taki efekt. Podobnie powinny wyglądać dywany do salonu ( zobacz na ŚliczneDywany.pl), tak aby nie zaburzały ostatecznego efektu.
Z duchem czasu
Jak wyglądają dywany typu loft? Jakby naprawdę przeszły bardzo wiele, ale dzięki temu, że ktoś o nie jednak zadbał, nadal nadają się do użytkowania. Przypominają naturalny kamień lub beton, wyglądają jakby ktoś przejechał po nich czymś ciężkim i zostawił nieodwracalne ślady. Są jakby wydrapane, wytarte, zaplamione smarem, jakby coś się na nich wylało lub wybuchło. To wszystko jednak powoduje, że wyglądają oszałamiająco i bardzo oryginalnie. Takie dywany postarzane, wykonane w bardzo dobrej jakości, to trochę takie dzieła sztuki. Mogą być także dywany przecierane, na przykład ozdobione w orientalne wzory, ale jakby wypłowiałe, odbarwione, wytarte przez czas. Sprawdzą się też dywany szare - od naprawdę jasnych popieli do ciemnych grafitów, które dzięki swojej miękkości dodadzą ciepła w miejscu do spania lub odpoczynku. Mogą mieć bardzo delikatny, niesymetryczny wzór, aczkolwiek pozbawiony żywych kolorów.
Jak widać trudno jest zdecydować się na mieszkanie pozbawione dywanu, tym bardziej, że może on dodać wnętrzom charakter i stanowić główną ozdobę. W mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym, dywan może naprawdę zrobić wiele, gdyż są to zazwyczaj duże przestrzenie, w których jest sporo wolnego miejsca, a więc podłoga jest bardzo widoczna i od razu przyciąga oko. Warto więc zadbać o chociaż częściowe pokrycie jej oryginalną tkaniną, która może stać się największą atrakcją i dekoracją naszego loftowego domu.