Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Technologie tkania

Przędza do dywanów

Rodzaje przędzy ze względu na pochodzenie

Rozróżnia się 2 kategorie: włókno pochodzenia naturalnego oraz syntetyki. 
Naturalne: wełna, jedwab 
Syntetyczne: polipropylen (BCF, Heat-Set, Frisee), poliester (wiskoza, akryl, poliamid)

Spotyka się również tzw. miksy, czyli dywany z domieszkami wełny, jedwabiu, akrylu a nawet srebra czy złota. 

Dywany naturalne (np. wełniane)

Do produkcji dywanów wełnianych stosuje się wełnę owczą. Zasadniczą cechą dywanów wełnianych jest ich elastyczność i sprężystość, co ma istotne znaczenie w przypadku stawiania na nich ciężkich mebli. Cecha ta ma tym większe nasilenie im runo jest gęstsze, ponieważ poszczególne włókna wspomagają się nawzajem. Dywany o gęstszym runie są bardziej wytrzymałe i mają dłuższą żywotność. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie (do 30%) daje dywanom dobre właściwości antyelektrostatyczne. Cecha ta w połączeniu z gładkością włókien utrudnia zabrudzenie wełny. Dywany z wełny zapewniają przyjemny klimat: przy zbyt dużej wilgotności powietrza wilgoć jest przyjmowana przez włókna, a przy zbyt suchym powietrzu zgromadzona wilgoć jest oddawana do otoczenia. Dywany z wełny są więc naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza. Dywany wełniane są także doskonałym izolatorem ciepła, zapewniają świetną izolację akustyczną. Zaletą wełny jest jej trudnopalność. Wełna nie pali się otwartym płomieniem.
Natomiast Jedwab to włókno pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Światowa produkcja jedwabiu na poziomie ok. 50 000 ton rocznie jest bardzo niewielka i stanowi zaledwie 0,2% całej produkcji włókien.
Jedwab to również nazwa tkanin produkowanych z przędzy uzyskiwanej z tego włókna. Tkaniny jedwabne charakteryzują się połyskiem, są gładkie, śliskie, wiotkie, miękkie, lekkie, cienkie i bardzo przyjemne w dotyku. 

Dywany syntetyczne

Włókna syntetyczne (głównie poliamid, polipropylen i akryl) to obecnie najpopularniejszy surowiec do produkcji dywanów. PP oznacza tworzywo sztuczne (polipropylen), uzyskuje się go podczas procesu polimeryzacji propylenu. Jest to najpopularniejszy surowiec do produkcji dywanów. Jakość zależy od gęstości tkania tj. ilości punktów tkania na m2 oraz masy całkowitej dywanu na m2. Dywany syntetyczne tkane są maszynowo. Dlatego są szeroko dostępne. Znajdują swoje zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych np pokojach dziennych, sypialniach, pokojach dziecięcych. Dywany syntetyczne nie zmieniają swoich właściwości podczas użytkowania, czyli nie blakną, nie zmieniają zapachu.

Przędza do tkania dywanów. Sklep ŚliczneDywany.pl

PP BCF (polipropylenowe - syntetyczne)

Dywany BCF tkane są maszynowo, na naturalnym spodzie jutowym. Dywany PP charakteryzuje się : wytrzymałością, odpornością na ścieranie, sprężystością, nie wchłaniają wilgoci, nie zmieniają kolorów. Dywany tego rodzaju są obecnie jednym z najtańszych produktów. Są to dywany w połowie sztuczne bo wykonane z polipropylenu oraz domieszek naturalnych włókien. Spód dywanu jest wykonany z juty. Jest to element naturalny (pochodzenia roślinnego) służący jako podstawa dla runa dywanu.

Tkanie dywanów. Sklep ŚliczneDywany.pl

Dywany HEAT-SET (syntetyczne)

Dywany Heat - Set o wysokim włosie i dużej gęstości runa, przyjemne i ciepłe, pastelowe kolory, miłe w dotyku; cechy te sprawiają, że są one chętnie kupowane przez naszych klientów i skutecznie konkurują z innymi dywanami. Runo tego dywanu jest wykonane z uszlachetnionej przez termiczną stabilizację przędzy polipropylenowej o nazwie handlowej Heat - Set. Włókna tej przędzy są antyelektrostatyczne, tzn. nie podlegają zjawisku elektryzowania się podczas eksploatacji. Miękkie i delikatne w dotyku są najdoskonalszą imitacją prawdziwej wełny. Znakomicie poddają się wszelkim zabiegom czyszczącym w tym praniu szamponem i odkurzaniu. 

Przędza tkacka. Sklep ŚliczneDywany.pl


Carving HEAT - SET (3D) 

to dywany wykonane przy użyciu powyższej technologi Heat - Set. Dywan charakteryzuje się odpowiednio dla danego wzoru wyciętym włosem. Dywan stwarza wrażenie trójwymiarowości, dodatkowo wzbogacając pomieszczenie, cechy te sprawiają, że jest on chętnie kupowane przez naszych klientów i skutecznie konkuruje z innymi dywanami.

Maszyna tkacka. Sklep ŚliczneDywany.pl

HEAT-SET FRYZ (syntetyczne)

Jest to dywan wykonany w nowej technologii z zastosowaniem przędzy FRISE, przez co sprawia wrażenie ręcznie tkanego kobierca. Wyrób wysokiej jakości, łatwy w utrzymaniu, odporny na działanie słońca, wszelkie bakterie i mole. Runo wykonane jest z uszlachetnionej poprzez termiczną stabilizację przędzy polipropylenowej, składającej się z dwu skręconych ze sobą nitek, poddanych w końcowej fazie wytwarzania operacji określanej mianem fryzowania (symbol PP Heat - Set Frise). Ściślejsza struktura przędzy nadała wzorom dywanowym ziarnisty (perełkowaty) wygląd co również upodabnia je do wzorów uzyskiwanych w przypadku wysokiej jakości dywanów wełnianych. Nowoczesne wzory w nowej koloryzacji oraz wysokie i grube runo z pewnością sprawią, że dywany te cieszyć się będą dużym uznaniem. 
Obecnie największą popularność zdobyły wykonane z tej przędzy dywany SHAGGY (kudłacze), mające runo o wysokości nawet 50 mm!

Maszyna tkacka. ŚliczneDywany.pl

POLIESTER, POLYSHAGGY (syntetyczne)

Jest to przędza syntetyczna o bardzo delikatnej strukturze. Bardzo miękka, o wysokim połysku oraz wrażeniu wilgotnego materiału (zimna w dotyku). Obecnie to hit mody, ponieważ dywany kudłate w połączeniu z dodatkami przędzy Heat - Set Fryz, dają niesamowite wrażenia wzrokowe. Są to bardzo ładne i kolorowe produkty, mocno połyskujące w świetle dziennym. Obecnie obserwuje się również wprowadzanie na rynek dywanów strzyżonych wykonanych z przędzy poliestrowej.

Wnętrze z dywanem. Sklep ŚliczneDywany.pl

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 149 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
Szybka dostawa, dywan taki jaki był przedstawiony na zdjęciu , jestem bardzo zadowolona ... Polecam Śliczne Dywany. pl jak najbardziej
2024-06-04
Jestem bardzo zadowolona, zamówienie przebiegło szybko i bez problemów, dywan zgodny z oczekiwaniami, polecam
pixel