Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dywany Shaggy Kudłacze

 

 

Dywany Shaggy Kudłacze, Shaggy Relief (wycinane 3D) oraz Shaggy Poly 

Dywany Shaggy Kudłacze po raz pierwszy ukazały się w 2005 r. na międzynarodowych targach branżowych w Hanowerze (coroczne targi Domotex) i od razu wzbudziły ogromne zainteresowanie odwiedzających a także producentów dywanów. W związku, z tym, że do ich produkcji potrzebne są specjalne maszyny tkackie, nie każda fabryka mogła szybko rozpocząć produkcję tego typu dywanów. Powodem było to, że producenci maszyn nie byli w stanie w krótkim czasie zrealizować zamówienia dla fabryk dywanów. Mimo upływu lat, ich popularność jest stale na wysokim poziomie. Szokują długością runa (do 5 cm!) oraz kolorystką - od stonowanych kolorów po ostro rażące barwy.

Przędza wykorzystana do ich produkcji to 100% syntetyk (mówiąc dokładnie to ta sama przędza jak w przypadku dywanów Fryz/Frisee) ale sama nitka poddana jest skomplikowanemu procesowi ulepszania cieplnego oraz skręcona jest z kilku (dwóch, trzech lub nawet czterech), mniejszych nitek, poprzez co, runo jest bardzo wytrzymałe a końcówka jest tzw. otwarta co daje efekt puszystości. Grubość użytych nitek jest wieloraki i każdy producent ma w swojej ofercie kilka, kilkanaście typów przędzy shaggy, przez co oferta tych dywanów jest bardzo bogata.
Długość runa mierzy się w centymetrach (a nie w mm jak dywanach wełnianych, czy syntetycznych typu Heat-Set lub BCF) i wynosi od 2 do nawet 5 cm. Najtańsze dywany Shaggy mają runo o długości 2 cm oraz gęstości ok. 100.000 pęczków na 1m2. Na dzień dzisiejszy najczęściej spotyka się dywany shaggy o wysokości runa 4,5 - 5 cm. Nie mniej należy wspomnieć o problemie utrzymania ich w czystości. Każdy z nas wie, że dywany o niskim runie jest o wiele łatwiej utrzymać w czystości jak dywany o wyższym runie. Podobnie jest w przypadku dywanów shaggy - najłatwiej odkurza się runo 2 cm jak 5 cm. Przykładem producenta, który stawia na łatwość sprzątania, jest polska fabryka dywanów Agnella Białystok. 

Dywany Shaggy tkane są maszynowo na nowym rodzaju maszyn tkackich, specjalnych do tak długiego runa. Wzornictwo super nowoczesne, często są to jednolite kolory bez żadnego wzoru lub nieskomplikowane elementy, w tych dywanach przędza jest tak śliczna, że ma bronić się swoim pięknem i wzór jest tu praktycznie zbędny.
Kolorystyka bardzo zróżnicowana i ograniczona jedynie wyobraźnią fabryki. 

Shaggy Kudłacze Relief (wycinane 3D). Należy również przedstawić dywany shaggy z tzw. reliefem. Jest to dywan shaggy kudłacz, który jest znacznie gęściej tkany (tym samym ma większą wagę) tak aby móc wyciąć w nim element runa, w szczególności w miejscach łączenia wzoru lub koloru. Ma to na celu podkreślenia efektu 3D (efekt przestrzenny). Niestety wadą jest cena. Relief wykonują wyspecjalizowani pracownicy fabryk, przez co sam produkt jest znacznie droższy od "zwykłych" dywanów shaggy bez reliefu. 

Dywany Shaggy Poly to ostatni hit w branży dywanowej. Najwięcej producentów pochodzi z Indii oraz Chin (ręcznie tkane). Turcja czy Belgia dopiero od niedawna zaczęła wytwarzać maszynowo dywany Shaggy Poly (lub inaczej Poly-Shaggy). Powodem jest cena wytworzenia takiego typu dywanów. Niestety produkcja Poly Shaggy jest dość skomplikowana i w początkowej fazie jedynie ludzie byli w stanie ręcznie wytwarzać tego typu dywanu. Chcąc jednak konkurować z producentami z Azji, starano się znaleźć metodę na maszynowe tkanie kudłaczy Poly. Turcy i Belgowie zaczęli wytwarzać je maszynowo, jednocześnie obniżając ich cenę, a co za tym idzie - zwiększając ich popularność wśród kupujących. Shaggy Poly to dywany charakteryzujące się szeroką gamą kolorów - w zasadzie nie istnieje żadne ograniczenie dla producentów przędzy. Każdy kolor podstawowy może być w kilkunastu odcieniach. Co warto odnotować - sama przędza może posiadać dowolny kształt! Sami osobiście widzieliśmy ponad 14 typów przędzy Poly! Spotyka się różne połączenia skór zwierzęcych, biżuterii, złotych czy srebrnych nitek, cyrkonii, itp. Sama przędza jest super mieniąca i ma różne odcienie przez co bardzo trudno określić kolor dywanu! Niestety cena tych produktów jest zazwyczaj dwu/trzy krotnie wyższa od standardowych dywanów Shaggy. 

Mimo, że cena dywanów Shaggy nie należy do najniższych (długość runa, waga dywanu), są obecnie jednymi z najchętniej kupowanych produktów. 

Utrzymanie w czystości nie jest aż tak trudne (ale łatwe też nie jest), mimo, że długość włosa takiego dywanu może dochodzić do 5 cm, mając wprawę, można w miarę łatwo utrzymać je w czystości. Nie mniej otrzymujemy wiele opinii od klientów, którzy są zaskoczeni, że tak długie runo czyści się tak łatwo! Wystarczy zwykły odkurzacz (zalecamy z turbo szczotką) oraz lekko zwilżona szmatka do większych zabrudzeń. Nie wolno przemoczyć dywanu. Spód oparty jest na naturalnej jucie oraz bawełnianej osnowie. 

Obecnie dywany Shaggy produkują wszystkie znaczące fabryki na świecie a największym eksporterem do Polski od wielu lat uchodzi Turcja.