Dywany heat-set  

 

Dywany Heat-Set, Heat-Set Relief (wycinany 3D) oraz Fryz / Frisee 

Dywany Heat-Set to od wielu lat jedne z najbardziej popularnych produktów na świecie. Należą do grupy dywanów syntetycznych a ich popularność wynika z relacji cena - jakość. Wymyślono je jako alternatywa dla dywanów wełnianych i od razu zakochały się w nich miliony klientów. Wiele osób ma dość duży problem aby odróżnić je od wełny. W dotyku są bardzo miękkie i delikatne. Są też o wiele łatwiejsze w czyszczeniu niż wełna (dywany syntetyczne nie wymagają czyszczenia chemicznego) a cena jest kilkukrotnie niższa od dywanów naturalnych, przez co bez problemu zdobywają rzesze klientów.

Włókno jest w 100% syntetyczne. Jeden pęczek włókna to pojedyncza nitka ale jest ona poddana skomplikowanemu procesowi ulepszania cieplnego przez co, runo jest bardziej wytrzymałe a końcówka jest tzw. otwarta co daje efekt delikatnej puszystości.
Średnia długość runa tego typu dywanów wynosi ok. 10-12 mm. Najtańsze mają runo o długości 8 mm oraz gęstości ok. 180.000 pęczków na 1m2. Waga oscyluje zazwyczaj od 1,5 do 2 kg/1m2

Wzornictwo jest bardzo różnorodne, od nowoczesnych do klasycznych. W przypadku dywanów Heat-Set bez reliefu (czyli bez wycięcia) fabryki najczęściej produkują wzory typowo klasyczne jak rozety, a także symetryczne. Kolory dość intensywne, często dywany Heat-Set mają ich ponad 8 wykorzystanych jednocześnie we wzorze. 

Dywany Heat-Set Relief (wycinane 3D) to również te same produkty, z tymże w tych dywanach wykonuje się ręcznie specjalny relief w pewnych elementach wzoru lub koloru. Ma to jedynie znaczenie dekoracyjne i nie wpływa na jakość dywanu. Aby relief był widoczny, runo dywanu musi być odpowiednio wysokie i przyjmuje się, że w tańszych wersjach ma 10 mm a w droższych ok. 15 mm. Waga 1 m2 wynosi ponad 2 kg/1 m2 - a w bardzo gęstych i grubych dywanach prawie 3 kg na 1 m2. Rzutuje to na cenę - dywany z elementem wycinanym to jednocześnie dywany droższe.

Dywany Fryz / Frisee należą do tej samej grupy dywanów ulepszanych cieplnie - czyli do tzw. Heat-Set'u. Tu jednak różnica polega na samej konstrukcji runa i jest dość łatwa do dostrzeżenia. W przypadku dywanów Fryz, jeden pęczek runa, składa się z wielu pojedynczych nitek skręconych wokół własnej osi oraz naprzemiennie okręconych wokoło siebie (proces technologiczny produkcji przędzy - fryzowanie). Ze względu na to, iż Heat-Set jest przędzą, której jasność zależy od kąta padającego światła, to zdecydowanie jest to widoczne właśnie w tym typie włókna. Mówiąc prościej - patrząc na dywan, wydaje się, że mieni się on różnymi odcieniami kolorów oraz ich natężenia (złudzenie). 
Najczęściej dywany wykonane z tej przędzy to produkty przeznaczone dla najmłodszych. Cechy: mało skomplikowane wzornictwo, bardzo bogata kolorystyka, duża gęstość tkania oraz wysoka jakość materiału. Waga to 1,8 - 2,3 kg/1m2. 

Utrzymanie powyższych gatunków w czystości nie jest zbyt trudne, wystarczy zwykły odkurzacz (zalecamy z turbo szczotką) oraz lekko zwilżona szmatka do większych zabrudzeń. Nie wolno przemoczyć dywanu. Spód oparty jest na naturalnej jucie oraz bawełnianej osnowie. 

Obecnie dywany Heat-Set produkują wszystkie znaczące fabryki na świecie a największym eksporterem do Polski od wielu lat uchodzi Turcja. 

Poniżej przykłady dywanów.

Heat-Set Heat-Set Relief
Heat-Set Heat-Set Relief (wycinany 3D)
Frisee Frisee
Fryz / Frisee