Czy dywany są zdrowe?

Czy dywany są zdrowe?

Czy dywany są zdrowe? Obalamy trzy najpopularniejsze mity

Istnieją pewne grupy produktów co, do których regularnie w odstępach kilku lat pojawiają się wątpliwości i mity dotyczące zasadności ich użytkowania. Do tej grupy zaliczyć można także dywany, które są co jakiś czas, są „zdradzane” z wykładzinami PCV, matami piankowymi, lub całkowicie się z nich rezygnuje. Czy takie postępowanie jest zasadne? Skonfrontujmy popularne mity i rozprawmy się z nimi raz na zawsze!

Mit 1: Dywany są kategorycznie zakazane przy alergii!

To stwierdzenie jest jednym z najczęściej spotykanych, powielanych od wielu lat – niesłusznie. Badania na ten temat prowadzone były wielokrotnie. Jednym z instytutów badawczych był Niemiecki Związek Alergii i Astmy, który sprawdził to, w jaki sposób używanie bądź brak dywanu wpływa na stan osób zmagających się a silnymi alergiami, czy astmą. Wyniki badań są jednoznaczne, wszystkim niepewnym tej racji, powinny raz na zawsze wyjaśnić wątpliwość. Osoby zmagające się z chorobami płuc, alergiami wziewnymi powinny mieć w swoich domach dywan. Powód tego jest niezwykle prosty – kiedy w pomieszczeniach, w których przebywamy bardzo dużą ilość czasu, nie ma dywanu ilość kurzu, pyłów, nie jest mniejsza, po prostu alergeny i inne pyłki nie mają gdzie osiąść (pył, kurz jest wszędzie, wpuszczamy go uchylając okna, wietrząc, nie ma możliwości całkowitego uniknięcia tych czynników). Część osób stwierdzi, że o to chodzi, jednak wręcz przeciwnie- kurz, czy brud, który nie osiądzie na dywanie, krąży w powietrzu i przybywając w danym pomieszczeniu, nieustająco go wdychamy. Kiedy jednak mamy dywan i wszystkie pyłki mają możliwość się na nim osadzić, wystarczy, że będziemy regularnie zbierać wszystko, co niepotrzebne odkurzaczem, a z naszym zdrowiem wszystko będzie w porządku. Badania Niemieckiego Związku Alergii I Astmy jednoznacznie wskazują, że w domach, w których nie ma dywanów stan osób ze schorzeniami płuc, czy alergią ulegał pogorszeniu. W przypadku tego typu schorzeń konieczne jest jednak właściwe dobranie, materiałów użytych doi produkcji dywanów, w tym przypadku najlepiej sprawdzają się włókna syntetyczne.

MIT 2 W dywanie możemy znaleźć najwięcej roztoczy

To zdanie słyszymy także bardzo często. Ono także mija się z prawdą. Największym siedliskiem roztoczy w naszych domach są na nasze nieszczęście łóżka. To właśnie w miejscu, gdzie śpimy, gdzie powinno być czysto i sterylnie, te pajęczaki czują się najlepiej, mają też idealne warunki do rozmnażania. Nie szukajmy więc roztoczy w dywanie, tylko przyjrzyjmy się wysłużonej kanapie, czy ulubionemu fotelowi.

MIT 3 Bez dywanu także można uzyskać ciepłe wnętrze

Moda kołem się toczy, część rzeczy wraca do niej systematycznie. Dywany był i będzie zawsze modny. Te droższe modele wykonane z najwyższej jakości materiałów zawsze były symbolem wysokiego statusu, bogactwa – wraz z biegiem czasu zmianie ulegają tylko popularne odcienie, czy wzory. Moda na dywany nie przemija także z innego względu, dywan jak nic innego potrafi ocieplić wnętrze – w przenośni i dosłownie. Dywany sprawiają wrażenie przytulności to właśnie to ciepło użyte mniej dosłownie. Jednak zastosowanie ich we wnętrzach pozwala zachować także i dosłowne ciepło. Trzymanie nóg, na nieprzykrytej niczym podłodze nie jest przyjemne, dbamy o to zwłaszcza w sypialni, gdzie wychodząc z ciepłego łóżka, przyjemnością jest stąpać po przyjemnym w dotyku dywanie. Modele wykonane z naturalnych tkanin np. wełny wykazują też właściwości zdrowotne charakterystyczne dla tego materiału.

Dywan jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrz. Nie chodzi tylko, o ich właściwości dla naszego zdrowia. Przy produkcji dywanów konieczne jest uzyskanie certyfikatu Oeko-Tex Standard, który mogą otrzymać tylko produkty całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Polskie produkty fabryki Agnella Białystok mogą się także poszczycić atestem Polskiego Zakładu Higieny. Nie obawiajmy się dywanów, kiedy borykamy się z różnorodnymi schorzeniami, one mogą bardziej pomóc niż zaszkodzić. Warto jednak poświęcić chwilę i wybrać idealne dla siebie materiały, które będą bezpieczne, a do tego zdecydowanie podniesiemy dzięki temu walory estetyczne pomieszczeń.

All comments

Leave a Reply