Jak prać dywany odkurzaczem piorącym

Jak prać dywany odkurzaczem piorącym

Jak prać dywany odkurzaczem piorącym?

Podłogę wykończoną płytkami czy panelami jest dużo łatwiej utrzymać w czystości niż wykładzinę czy dywan, ale za pomocą innowacyjnych urządzeń nawet w przypadku tych drugich nie pozostajemy bez skutecznych rozwiązań. Na rynku dostępnych jest szereg akcesoriów, które ułatwiają sprzątanie, w tym pranie dywanów. Przykładem będzie nowoczesny odkurzacz piorący, za pomocą którego możliwe staje się szybkie i bezproblemowe usunięcie plam i szeregu zabrudzeń, łącznie z tymi bardziej uporczywymi.

Czysty dywan – od czego zacząć?

Dywany syntetyczne mają to do siebie, że wraz z upływem czasu i na skutek eksploatacji tracą swoje pierwotne piękno, po prostu się zużywają. W zależności od tego, jak o nie dbamy, może to nastąpić szybciej lub później. Najszybszym, najprostszym i najwygodniejszym sposobem byłoby zlecenie wyprania dywanu profesjonalistom, co niestety wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli nasz budżet nie pozwala na takie rozwiązanie lub nie chcemy marnować na to swoich ciężko zarobionych pieniędzy, pozostaje nam poszukać alternatyw. Ręczne czyszczenie byłoby żmudnym i czasochłonnym zadaniem, ale wszystko staje się dużo łatwiejsze i szybsze, mając pod ręką nowoczesny odkurzacz piorący. Jest to urządzenie o wielu możliwościach, uniwersalne, o szerokim zastosowaniu. Za jego pomocą można nie tylko wyprać dywan w całym domu, ale też wykładzinę, tapicerkę meblową lub samochodową itd. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model, zgodnie z indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami, preferencjami i możliwościami finansowymi.

Pierwszym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie dywanu do prania odkurzaczem piorącym. Konieczne jest porządne wytrzepanie go, aby pozbyć się szeregu zanieczyszczeń sypkich, zalegających w materiale. Jeśli nie mamy możliwości wyniesienia dywanu z domu i użycia trzepaczki, można posiłkować się odkurzaczem z turboszczotką. Kolejnym etapem będzie odplamianie i rozpuszczanie zabrudzeń powstałych na powierzchni dywanu. Można użyć tym celu domowych środków czczących lub od razu sięgnąć po specjalny preparat przeznaczony do wstępnego prania dywanów. Przy jego wyborze warto mieć na uwadze to, do usuwania jakiego rodzaju zabrudzeń on służy. Przy uporczywych plamach np. po winie, kawie czy moczu można zastosować odplamiacz, ale tylko miejscowo i zgodnie z zaleceniami producenta.

Czas na pranie dywanów

Po odkurzeniu dywanu można zmienić worek na zanieczyszczenia suche i zamontować ten do pracy na mokro, następnie podłączyć, wąż ssący do urządzenia, zamontować odpowiednie przedłużki i ssawki. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie preparatu piorącego, który wlewamy do zbiornika na czystą wodę. Pranie rozpoczyna się po przyłożeniu ssawki ekstrakcyjnej do powierzchni dywanu, uruchomieniu turbiny ssącej i pampy. Trzeba pamiętać o spryskiwaniu i odsysaniu wody ze środkiem piorącym. Istotne jest to, aby czyścić równymi i niedużymi odcinkami, starając robić to jak najdokładniej.

Do wyboru mamy dwie metodyrozpuszczanie zanieczyszczeń metodą pre-spray lub szamponowanie. W pierwszej trzeba zebrać wszystkie suche zanieczyszczenia potem rozprowadzić środek czyszczący odkurzaczem. Przy większych i mocno zabrudzonych powierzchniach warto wspomóc się metodą szamponowania – nakładamy na dywan odpowiedni preparat, wcieramy go dokładnie w jego powierzchnię, po czym zbieramy zabrudzenia odkurzaczem.

Pranie dywanów odkurzaczem piorącym

All comments

Leave a Reply